Stanowisko pracy przed godziną zero
Festyn na zakończenie lata.
Darek i Tomek
Dożynki w Kołaczycach
Tomek za garami
Marek z FGN
Darek i ciekawy Maciek
Cały skład zespołu na stanowisku pracy
Maciek i Marek w akcji
Darek z Maćkiem złapani z ukrycia
Grupa szturmowa na drogę :)
Marek w akcji
Maciek z Wojtkiem witają gości
Tomek i Maciek okularnik
Zespół Torso w aktualnym składzie.
jQuery Slider


        Oczepiny «
        

Oczepiny, przebabiny, czepinie – dawny obrzęd weselny znany u większości ludów słowiańskich, w czasie którego panna młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny. Nazwa „oczepiny” pochodzi od czepca, nakrycia głowy, jakie nosiły mężatki w miejsce panieńskiego wianka.

Oczepiny odbywały się o północy, kiedy to pannę młodą prowadzono do bocznej izby, śpiewając przy tym pieśń Oj, chmielu, chmielu…. Potem druhny zdejmowały z głowy panny młodej wianek, ścinano jej warkocz lub skracano włosy, a starsze zamężne kobiety nakładały czepiec. Czepiec weselny, z białego płótna, misternie haftowany, najczęściej był podarunkiem od matki chrzestnej. Brat panny młodej lub najstarszy drużba wręczał go starościnie (która często była wcześniej swatką). Umieszczony na głowie czepek, naznaczony znakiem krzyża, stawał się atrybutem małżeństwa.

Oczepinom towarzyszyły różne zwyczaje: panna młoda „na niby” zrzucała i deptała czepek, czasem któryś z drużbów zamiast czepka wkładał jej na głowę męski kapelusz, uciekała dookoła stołu przed mężatkami chcącymi ją oczepić, broniła się przed oczepinami sama lub „pomagali” jej żonaci mężczyźni.

Współcześnie

Obecnie oczepiny, to jedna z niewielu tradycji weselnych, która przetrwała i jest kultywowana aż do dnia dzisiejszego. Podczas tego obrzędu Młoda Para pozbywa się swoich atrybutów. Niezamężne dziewczyny i panowie wolnego stanu pląsają kolejno w rytm muzyki granej przez zespół muzyczny i mają za zadanie złapać rzucane przez nich rekwizyty: panny welon lub podwiązkę rzucane przez Pannę Młodą, a kawalerowie – muchę, krawat lub musznik rzucane przez Pana Młodego. Ci, którzy złapią rzucane atrybuty, mają największe szansę na rychły ożenek i zamążpójście.

Najczęściej oczepinom towarzyszą różne zabawy, konkursy i przyśpiewki, które prowadzi orkiestra weselna.

Z doświadczenia naszego zespołu muzycznego wiemy jednak, że oczepiny pozostały punktem kulminacyjnym na każdym niemal tradycyjnym weselu.

        
        
        Zespół Torso © 2015 entro24.com